Międzynarodowe wyróżnienie dla studentki filologii słowiańskiej - Pani Magdalena Gapsa, studentka II roku studiów magisterskich na filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Łódzkim, znalazła się w gronie tegorocznych laureatów słoweńskiej Fundacji im. Stanislava Škrabca.
Pracownicy Katedry laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia: Dr Zofia Brzozowska i dr Marek Majer zostali – wraz z prof. dr. hab. Mirosławem J. Leszką z Katedry Historii Bizancjum UŁ – laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia za książkę pt." Maria Lekapene, Empress of the Bulgarians. Neither a Saint nor a Malefactress".
Słowenia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria

Konsultacje i zaliczenia w czasie sesji

Przedstawiamy terminy konsultacji i zaliczeń w czasie zimowej sesji egzaminacyjnej (21.01-03.02; 11.02-17.02). Przypominamy jednocześnie, że w tym okresie dotychczasowe terminy konsultacji wykładowców ulegają zmianie.

Czytaj więcej: Konsultacje i zaliczenia w czasie sesji

Zebranie Koła Naukowego odwołane

Informujemy, że zebranie Koła Naukowego w dniu 17 stycznia zostaje odwołane.

Erasmus+ 2019/2020

Wyjazd na częściowe studia zagraniczne ze stypendium finansowanym z programu ERASMUS+ na rok 2019/2020

Spotkanie informacyjne:

10.01.2019 (czwartek), godz. 15:15 – 16:45
Wydział Filologiczny, Aula A3
ul. Pomorska 171/173

Zapraszamy wszystkich studentów Uniwersytetu Łódzkiego zainteresowanych wyjazdem na częściowe studia w ramach Erasmus+ z UŁ do udziału w spotkaniu informacyjnym organizowanym na Wydziale Filologicznym. Spotkanie będzie prowadzone przez pracowników BWZ (Biuro Współpracy z Zagranicą) Uniwersytetu Łódzkiego.

Aktualne informacje dot. terminów rekrutacji znajdują się na stronach Biura Współpracy z Zagranicą UŁ [link]

Harmonogram rekrutacji do pobrania

Nowa publikacja pracownika Katedry

Z przyjemnością informujemy o najnowszej monografii, napisanej przez zespół: dr Zofia Brzozowska z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ we współautorstwie z prof. dr. hab. Mirosławem J. Leszką i dr. Kiriłem Marinowem z Katedry Historii Bizancjum UŁ:

Piotr I Święty, car bułgarski (ok. 912-969). Maria Lekapena, caryca bułgarska (ok. 912-?963), Kraków 2018.

Książka została opublikowana w krakowskim Wydawnictwie Avalon, w ramach rozpoznawalnej w kręgu specjalistów serii, prezentującej biografie władców i władczyń średniowiecznych. Dzięki tej inicjatywie efekty badań zespołu staną się znane również szerszym kręgom czytelników w Polsce.

wydawnictwoavalon.pl/produkt/piotr-i-swiety-car-bulgarski

 

Monografia powstała w ramach międzynarodowego projektu badawczego (konkurs HARMONIA), sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, pt. „Państwo bułgarskie w latach 927-969. Epoka cara Piotra I Pobożnego”. Był on realizowany w Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum (Uniwersytet Łódzki) w latach 2015-2018, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy w Sofii (Bułgaria).

Rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+

Zapraszamy do zapoznania się z informacją o wyjazdach zagranicznych w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2019/2020. Plik po pobrania tutaj.

Światowe dni Ivana Cankara w Łodzi - fotorelacja

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze Światowych Dni Ivana Cankara w Łodzi.

Galeria

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego 13.12.2018 (czwartek) o godz. 14.15 w s. -28.

Wyjazd służbowy dr. hab. I. Petrova

W dniach 4-5 grudnia br. (wtorek-środa) dr hab. Ivan Petrov ze względu na wyjazd służbowy odwołuje wszystkie zajęcia i konsultacje. Zamiast zajęć z dr. hab. I. Petrovem studenci I roku będą mieli w tych dniach i godzinach zajęcia z dr. M. Majerem (wtorek) i dr Z. Brzozowską (środa).

Pracownicy Katedry na konferencji w Neapolu

W dniach 22–23 listopada 2018 r. paleoslawiści i historycy związani z Centrum Ceraneum Uniwersytetu Łódzkiego: troje pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym UŁ (prof. dr hab. Georgi Minczew, dr hab. Małgorzata Skowronek i dr Zofia Brzozowska) oraz dr hab. Teresa Wolińska, prof. UŁ z Katedry Historii Bizancjum na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, wzięli czynny udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Orthodoxy-Heterodoxy. Slavic Space Facing the Divisions of Christianity from the Middle Ages to Today”, która odbyła się na uniwersytecie w Neapolu (Università degli Studi di Napoli “L’Orientale”). Centrum Ceraneum UŁ było oficjalnym współorganizatorem wydarzenia.

Czytaj więcej: Pracownicy Katedry na konferencji w Neapolu

Światowe dni Ivana Cankara w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na obchody Światowych Dni słoweńskiego pisarza Ivana Cankara (1876-1918), które odbędą się 3-5 grudnia br. w Łodzi, w ramach World Festival of Ivan Cankar, organizowanego przez Centrum Języka Słoweńskiego jako Drugiego i Obcego (Lublana) oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu w Lublanie. Głównymi organizatorami łódzkich wydarzeń są pracownicy i studenci łódzkiej slawistyki, w szczególności wykładowcy języka słoweńskiego (mgr Vesna Bukovec i dr Anna Stefan) oraz przedstawiciele roczników z językiem słoweńskim jako wykładowym.

 

Czytaj więcej: Światowe dni Ivana Cankara w Łodzi

Wernisaż wystawy i wizyta Ambasadora Serbii - relacja i galeria zdjęć

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wizyty na Uniwersytecie Łódzkim Ambasadora Republiki Serbii w RP, Pana Nikoly Zurovaca oraz Radcy Minister Ambasady, Pani Vladany Bogetić. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu zorganizowanej przez naszą Katedrę wystawy pt. "Vuk Stefanović Karadžić i jego współcześni" oraz ze spotkania integracyjnego studentów i pracowników.

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna współpracę z Ambasadą Republiki Serbii

Zdjęcia z wydarzenia

Konwersacje z native speakerem

W poniedziałek, 26 listopada, o godz. 15.15 zapraszamy wszystkich studentów na konwersacje z panią Veroniką Snoj ze Słowenii. Sala -28.

Wyjazdy do Bułgarii, Serbii i Słowenii

Zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat możliwości aplikowania o wyjazdy na studia częściowe i kursy językowe do Bułgarii, Serbii i Słowenii

Informacja dla studentów I roku

W dniu 26 listopada 2018 r., w związku z wyjazdem konferencyjnym dr Zofia Brzozowska odwołuje konsultacje i zajęcia z Historii Słowian Południowych dla I roku I stopnia.

Zajęcia z Historii Słowian Południowych zostaną odpracowane w terminach:
•    3 grudnia 2018 r. (poniedziałek), w godz. 13.30-16.00;
•    5 grudnia 2018 r. (środa), w godz. 9.00-11.30 – zajęcia ze Wstępu do filologii słowiańskiej, odbywające się w tym terminie wg planu, zostają odwołane w związku z wyjazdem służbowym prof. Ivana Petrova. 

Dr hab. Skowronek odwołuje konsultacje

Dr hab. M. Skowronek odwołuje swoje konsultacje w poniedziałek, 19 listopada.

19 listopada (poniedziałek) – spotkanie informacyjne na temat praktyk zawodowych oraz koła naukowego

Szanowni Państwo,

19 listopada (poniedziałek), o godz. 15:15, w sali 2.32 odbędzie się spotkanie informacyjne związane z dwoma ważnymi tematami: 1) praktykami zawodowymi, 2) kołem naukowym.

Praktyki zawodowe

Praktyki zawodowe są integralnym elementem programu studiów Filologii słowiańskiej w UŁ. Ich realizacja w trakcie studiów jest zatem wymagana dla uzyskania dyplomu (tak samo jak zaliczenie wszystkich przedmiotów). Podczas spotkania, kierunkowy koordynator ds. praktyk zawodowych (dr Marek Majer) omówi wszelkie kwestie praktyczne i formalne związane z realizacją praktyk (np.: Jakie są wymagane dokumenty i skąd je wziąć? Jaki jest wymagany wymiar praktyk i jak one przebiegają? Jak znaleźć odpowiednią firmę i czy UŁ może mi w tym pomóc? W którym momencie studiów zacząć interesować się sprawą praktyk? Czy można zaliczyć prowadzenie własnej firmy jako praktyki?); odpowie także na wszelkie inne Państwa pytania lub podpowie, gdzie szukać odpowiednich informacji. Ta część spotkania nie powinna zająć więcej niż pół godziny; bardzo prosimy Państwa (ze wszystkich roczników) o przybycie, tak aby wszyscy z Państwa dowiedzieli się z góry o wymaganiach dotyczących praktyk i sprawnie je zrealizowali.

Koło Naukowe Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego

19 listopada (poniedziałek), o godz. 16.00, w sali 2.32

Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na spotkanie organizacyjne Koła Naukowego Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony nowy opiekun koła (dr Anna Stefan) oraz ustalony harmonogram spotkań w roku akademickim 2018/2019. Wspólnie ustalimy formy działania i aktywności podejmowane przez Koło w roku akademickim 2018/2019 oraz zajmiemy się sprawami różnymi.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa oraz spotkanie integracyjne studentów i pracowników Katedry

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej Vukowi Stefanoviciowi Karadžiciowi - serbskiemu uczonemu i pisarzowi, reformatorowi cyrylicy, twórcy pierwszego słownika języka serbskiego! Organizatorzy wydarzenia: Katedra Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego UŁ, Klub Nauczyciela w Łodzi oraz Centrum kultury im. Vuka Karadžicia, Loznica, Serbia. Po otwarciu wystawy odbędzie się spotkanie integracyjne studentów i pracowników łódzkiej slawistyki. Do zobaczenia w czwartek!

Zmiana rozkładu zajęć dla I roku

W związku z podziałem I roku studiów licencjackich na grupy rozkład zajęć uległ zmianie i od 15 października będzie obowiązywać jego najnowsza wersja. Zmiany dotyczą tylko I roku i nie wpłynęły na rozkład zajęć pozostałych roczników. Prosimy o zapoznanie się z nową wersją.

Gratulacje dla dr hab. Małgorzaty Skowronek

Z radością informujemy, że w dniu 28 września 2018 roku Rada Wydziału Filologicznego UŁ nadała Pani Małgorzacie Skowronek z Katedry Filologii Słowiańskiej stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Gratulujemy!