Międzynarodowe wyróżnienie dla studentki filologii słowiańskiej - Pani Magdalena Gapsa, studentka II roku studiów magisterskich na filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Łódzkim, znalazła się w gronie tegorocznych laureatów słoweńskiej Fundacji im. Stanislava Škrabca.
Pracownicy Katedry laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia: Dr Zofia Brzozowska i dr Marek Majer zostali – wraz z prof. dr. hab. Mirosławem J. Leszką z Katedry Historii Bizancjum UŁ – laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia za książkę pt." Maria Lekapene, Empress of the Bulgarians. Neither a Saint nor a Malefactress".
Słowenia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria

Koło Naukowe Slawistów UŁ - spotkanie

W poniedziałek, 20. maja, o godz. 14.30 w s. -28 odbędzie się kolejne spotkanie Koła Naukowego Slawistów UŁ. Serdecznie zapraszamy!

ERASMUS+ KA107 (kraje stowarzyszone) - kwalifikacja nauczycieli akademickich na wyjazdy dydaktyczne w r. ak. 2019/2020

Kwalifikacja na wyjazdy trwa od 14.05. do 28.06. br. Szczegółowe zasady ubiegania się o możliwość ich realizacji, wymagane dokumenty, aktualne umowy, dane kontaktowe do uczelni partnerskich oraz warunki finansowania dostępne są na stronach Biura Współpracy z Zagranicą UŁ (http://bwz.uni.lodz.pl/wyjazdy-pracownikow/wyjazdy-nauczycieli-sta/dokumenty-201920-ka-107). W przypadku pytań szczegółowych zalecany jest kontakt z mgr Karoliną Adamiak z BWZ lub koordynatorem ds. programu Erasmus+, dr A. Kawecką.

ERASMUS+ - rekrutacja studentów na praktyki 2019/2020

 

 
 

ERASMUS+ - kwalifikacja na wyjazdy dydaktyczne i szkoleniowe nauczycieli akademickich w r. ak. 2019/2020

Tegoroczna kwalifikacja trwa od 09.05. do 28.06. br. Szczegółowe zasady ubiegania się o możliwość realizacji wyjazdów, wymagane dokumenty, aktualne umowy oraz warunki finansowania dostępne są na stronach Biura Współpracy z Zagranicą UŁ (http://bwz.uni.lodz.pl/wyjazdy-pracownikow/wyjazdy-nauczycieli-sta/dokumenty-201920). W przypadku pytań szczegółowych zalecany jest kontakt z koordynatorem ds. programu Erasmus+, dr A. Kawecką.

Odwołanie konsultacji z dr A. Kawecką 13.05-21.06.2019 r.

W związku z wyjazdem służbowym w dniach 13.05-21.06.2019 r. dr A. Kawecka odwołuje wszystkie swoje wtorkowe konsultacje. W sprawach pilnych prosi o kontakt mailowy.

Ogłoszenie - wyjazd służbowy mgr Sanji Miletić 13-17.05.2019 r.

W związku z wyjazdem służbowym mgr Sanji Miletić w dniach 13-17 maja 2019 r. nastąpią zmiany w rozkładzie zajęć:

poniedziałek 13.05.2019r.:

12:45-14-15, III rok I stopnia - zajęcia z Praktycznej nauki języka serbskiego odwołane.

środa 15.05.2019 r.:

12:45-14:15, I rok I stopnia - zajęcia z Praktycznej nauki języka serbskiego poprowadzi dr Marek Majer.

Ogłoszenie - wyjazd służbowy dr hab. Małgorzaty Skowronek 13-17.05.2019 r.

W dniach 13-17 maja 2019 r. z powodu wyjazdu służbowego dr hab. Małgorzaty Skowronek nastąpią poniższe zmiany w rozkładzie zajęć:

wtorek, 14.05.:

9:00-10:30, I rok I stopnia - odbędą się zajęcia z dr. hab. I. Petrovem (poprawa kolokwium z przedmiotu Najstarszy słowiański język literacki);

odwołane zajęcia z Nauki praktycznej języka bułgarskiego (I rok I stopnia) oraz literaturoznawcze seminarium licencjackie (III rok I stopnia) i magisterskie (II rok II stopnia);

środa, 15.05.:

10:45-12:15, III rok I stopnia - odbędą się zajęcia z Nauki praktycznej języka serbskiego z dr. M.  Majerem.

Odwołanie zajęć dr. hab. I. Petrova

W dniu 07 maja 2019 r. dr hab. I. Petrov odwołuje swoje zajęcia i konsultacje.

Zmiana w rozkładzie zajęć z dr. hab. Ivanem Petrovem

Ze względów służbowych w dniu 29 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) następują zmiany w zajęciach prowadzonych przez dr. hab. Ivana Petrova:
I rok I stopnia: przedmiot "Najstarszy słowiański język literacki" wyjątkowo odbędzie się w godz. 8.00-9.30 (s. 2.43)
III rok I stopnia: przedmiot "Nauka praktyczna języka bułgarskiego" - zajęcia odwołane

Warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia - galeria zdjęć

12-14 kwietnia 2019 r. Koło Naukowe Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego, we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, zorganizowało warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia (w gminach Siemiatycze i Bielsk Podlaski).

Podczas warsztatów terenowych nasi studenci, doktoranci i wykładowcy zwiedzili prawosławne sanktuarium na św. Górze Grabarce, wysłuchali wykładu w lokalnej gwarze podlaskiej o historii powstania Studziwod, zwiedzili Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i działającą przy nim Bibliotekę, uczestniczyli w próbie zespołu ludowego „Żemerwa”, a także odwiedzili kilka cerkwi prawosławnych z podlaskiego szlaku sakralnego (m.in. cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku, cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach oraz cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego w Żerczycach), w których wysłuchali fragmentów liturgii prawosławnej.

Przez cały czas trwania warsztatów uczestnikom towarzyszyli członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, zaznajamiając ich ze swoją gwarą z Bielska Podlaskiego i okolic. Uczestnicy wyprawy mieli okazję doświadczyć, w jaki sposób młode pokolenie może pielęgnować swoją lokalną tożsamość. A wszystkiemu towarzyszyły wciąż jeszcze niedostatecznie odkryte podlaskie skarby kultury i natury...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu!

 

Czytaj więcej: Warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia - galeria zdjęć

Międzynarodowe wyróżnienie dla dr Agaty Kaweckiej

Z radością informujemy o kolejnym sukcesie pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ w pozyskiwaniu grantów na badania naukowe od instytucji zagranicznych!

Dr Agata Kawecka znalazła się w gronie stypendystów międzynarodowego programu Transnational Access to Special Collections and Archival Documents (TAAD), prowadzonego przez ogólnoeuropejskie konsorcjum Research Infrastructure on Religious Studies (ReIReS), które jest główną instytucją przyznającą to wyróżnienie. Konsorcjum ReIReS specjalizuje się w prowadzeniu badań o tematyce religioznawczej (rozpatrywanej w perspektywie lingwistycznej, historycznoliterackiej i kulturologicznej) i skupia placówki naukowo-badawcze z Belgii, Bułgarii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch, a także prestiżowe wydawnictwo akademickie Brepols Publishers.

W ramach stypendium dr Agata Kawecka odbędzie w 2019 r. kilkutygodniowy staż naukowy w wybranej instytucji partnerskiej ReIReS: w Centrum Badań Bizantyńsko-Słowiańskich im. prof. Iwana Dujczewa przy Uniwersytecie Sofijskim, gdzie będzie realizowała projekt pt. Materials for teaching the Old Church Slavic language in Bulgaria (19th-21st cent.).

Ogłoszenie dla studentów I roku I stopnia

Z przyczyn służbowych ulega zmianie harmonogram czwartkowych zajęć dla studentów I roku I stopnia z dr Zofią Brzozowską i mgr Iriną Pirożak-Dziuk.

  • 11.04.2019 r., Tradycje religijne i konfesyjne regionu, dr Zofia Brzozowska (godz. 10.30-12.00)
  • 18.04.2019 r., Wstęp do turystyki, mgr Irina Pirożak-Dziuk (godz. 8.15-11.30)
  • 25.04.2019 r., Tradycje religijne i konfesyjne regionu, dr Zofia Brzozowska (godz. 10.30-12.00)

Zaproszenie na XIX Festiwal Nauki Techniki i Sztuki

 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą serbską na współorganizowane przez Katedrę Filologii Słowiańskiej Wydziału Uniwersytetu Łódzkiego i Dom Literatury w Łodzi  wydarzenie w ramach XIX. Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi.

 9 kwietnia 2019 r. o godzinie 12:00 w sali 2.43 na Wydziale Filologicznym UŁ odbędzie się prezentacja i quiz pt. "Co Bułgaria, Serbia i Słowenia dały    światu?"
 https://www.program.festiwal.lodz.pl/impreza/szczegoly?id=1182


 9 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 w Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17 w Łodzi zapraszamy  na promocję najnowszego numeru łódzkiego czasopisma „Tygiel Kultury”. Znaczną część tekstów opublikowanych w numerze to przekłady na język polski dzieł literackich serbskiej awangardy, a także ich omówienia przygotowane przez specjalistów – tłumaczy i literaturoznawców. Tom powstał we współpracy z kadrą naukową oraz studentami, absolwentami i doktorantami filologii słowiańskich z kilku ośrodków akademickich w Polsce.

Nad całością materiałów wraz z redakcją „Tygla Kultury” pracowali związany z Katedrą Filologii Słowiańskiej UŁ profesor Dejan Ajdačić oraz slawistka Agata Kocot.
https://www.program.festiwal.lodz.pl/impreza/szczegoly?id=1455 

Zaproszenie na wykłady

Studentów uczących się języka słoweńskiego i wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dwa wykłady z cyklu "Emigracija ̶ imigracija: Cikel predavanj o izseljenstvu in priseljenstvu na Slovenskem", które wygłosi pani dr Maša Guštin z Uniwersytetu Gdańskiego:

1. Ženske masovne emigracije na Slovenskem konec 20. stoletja. Fenomen aleksandrinek in njihova recepcija v Sloveniji  - 1 kwietnia 2019, godz. 14.15-15.45 (s. -4)  

2. Jugoslovenija in čefurji - podoba imigrantov iz bivših republik Jugoslavije v slovenskem filmu - 2 kwietnia 2019, godz. 12.30-14.15 (s. -28) 

Zaproszenie do udziału w warsztatach

W dn. 12-14 kwietnia 2019 r. Koło Naukowe Slawistów UŁ organizuje slawistyczne warsztaty naukowo-poznawcze na terenie gminy Siemiatycze w Województwie Podlaskim.
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z dialektami występującymi na terenie Podlasia, szczególnie w Siemiatyczach i miejscowościach położonych na terenie gminy Siemiatycze.
W planie wyjazdu znajduje się również zwiedzanie Klasztoru św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce, będącego najważniejszym sanktuarium prawosławnym w Polsce.
Osoby zainteresowane wyjazdem zapraszamy do kontaktu z opiekunem koła, dr Anną Stefan ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), do dnia 2 kwietnia 2019 r.

Zaproszenie na pokaz filmowy

Studentów uczących się języka słoweńskiego, a także wszystkich interesujących się kinem Słowenii serdecznie zapraszamy na kolejny pokaz filmowy, organizowany przez mgr Vesnę Bukovec.

W najbliższy poniedziałek, 25 marca, o godzinie 14.15, w sali -4 będzie można obejrzeć film „Aleksandrinke”.

Aleksandrinke

Metod Pevec / Slovenija, Egipt / 2011 / 94 min /

Dojilja, varuška, sobarica, pa tudi prva spremljevalka egiptovske kraljice Faride, najbogatejša tujka v Egiptu: vse so bile slovenske aleksandrinke. Velike, včasih tragične zgodbe, v katerih se usodno soočita ženska in svet, ko še nihče ni slišal za feminizem.

Zgodba o aleksandrinkah je zgodba o boleči, skoraj izključno ženski emigraciji. Zaradi revščine in fašistične asimilacijske politike so Vipavsko dolino vse do druge svetovne vojne množično zapuščali predvsem mladi ljudje. Moški so odhajali v Argentino, od koder se niso vračali, dekleta in žene so odhajale v Egipt, največ v takrat bogato in kozmopolitsko Aleksandrijo, kjer so ostale tudi več desetletij kot dojilje, varuške, gospodinje. Številne so se vrnile prepozno, da bi lahko doživele svoje lastne otroke in svoj dom, dobesedno svoj, saj je bil ta največkrat odplačan prav z njihovim denarjem.

Plakat

Ogłoszenie dla studentów I i II roku

 W związku z wyjazdem służbowym dr Anny Stefan w dn. 25.-29.03.2019 r. nastąpią zmiany w rozkładzie zajęć 1 i 2 roku I stopnia:

wtorek, 26. marca:
- odwołanie zajęć dla 1 i 2 roku I stopnia z dr A. Stefan,

środa, 27. marca:
- 10.45-12.15, 1 rok, grupa z językiem słoweńskim - odbędą się zajęcia z praktycznej nauki języka słoweńskiego (z mgr V. Bukovec)
- 12.30-15.00, 2 rok - odbędą się ćwiczenia z gramatyki opisowej języka słoweńskiego (z dr. M. Majerem).

Zebranie Koła Naukowego

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Slawistów UŁ w poniedziałek, 18. marca, o godz. 14.30 w s. 0.03